Seiko Instruments S-T111B42MC-OHBTFG
S-T111B42MC-OHBTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-T111B42MC-OHBTFG
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-T111B42MC-OHBTFG.pdf
Availability of S-T111B42MC-OHBTFG
QUANTITY
S-T111B42MC-OHBTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-T111B42MC-OHBTFG
Internal Part NumberEIS-S-T111B42MC-OHBTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-T111B42MC-OHBTFG
Related LinksS-T111B42, S-T111B42MC-OHBTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-T111B42MC-OHBTFG Details Description
Related parts for S-T111B42MC-OHBTFG
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 8.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
COMBO 5W5 PCB STR HP G TIN datasheet.pdf
ASSY RECT 50A 150V SFAST REC datasheet.pdf