API Delevan S0402-10NJ2E
S0402-10NJ2E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-10NJ2E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM
Datasheet Download
S0402-10NJ2E.pdf
Availability of S0402-10NJ2E
QUANTITY
S0402-10NJ2E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-10NJ2E
Internal Part NumberEIS-S0402-10NJ2E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-10NJ2E
Related LinksS0402-, S0402-10NJ2E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-10NJ2E Details Description
Related parts for S0402-10NJ2E
RES 91K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM datasheet.pdf
IC CAN CNTRL INTERFACE 8-SO datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RHT/AT 1412 TOOL KIT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 557 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 25W datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf