API Delevan S0402-12NH1E
S0402-12NH1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-12NH1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM
Datasheet Download
S0402-12NH1E.pdf
Availability of S0402-12NH1E
QUANTITY
S0402-12NH1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-12NH1E
Internal Part NumberEIS-S0402-12NH1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance12nH
Tolerance±3%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-12NH1E
Related LinksS0402-, S0402-12NH1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-12NH1E Details Description
Related parts for S0402-12NH1E
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 8AWG SILVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf