API Delevan S0402-3N3G3E
S0402-3N3G3E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-3N3G3E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM
Datasheet Download
S0402-3N3G3E.pdf
Availability of S0402-3N3G3E
QUANTITY
S0402-3N3G3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-3N3G3E
Internal Part NumberEIS-S0402-3N3G3E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance3.3nH
Tolerance±2%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-3N3G3E
Related LinksS0402-, S0402-3N3G3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-3N3G3E Details Description
Related parts for S0402-3N3G3E
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 15W 5% TO220 datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 40CO datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM .5A datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.3W DO41 datasheet.pdf