API Delevan S0402-47NG3E
S0402-47NG3E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-47NG3E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM
Datasheet Download
S0402-47NG3E.pdf
Availability of S0402-47NG3E
QUANTITY
S0402-47NG3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-47NG3E
Internal Part NumberEIS-S0402-47NG3E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance47nH
Tolerance±2%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)830 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-47NG3E
Related LinksS0402-, S0402-47NG3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-47NG3E Details Description
Related parts for S0402-47NG3E
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf