API Delevan S0402-4N7J2D
S0402-4N7J2D picture photo
Mfg. Part Number
S0402-4N7J2D
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM
Datasheet Download
S0402-4N7J2D.pdf
Availability of S0402-4N7J2D
QUANTITY
S0402-4N7J2D Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-4N7J2D
Internal Part NumberEIS-S0402-4N7J2D
Material - CoreAlumina
Inductance4.7nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-4N7J2D
Related LinksS0402-, S0402-4N7J2D Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-4N7J2D Details Description
Related parts for S0402-4N7J2D
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
FLOATSWITCH 1VA NC/NO HORZ SS datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL QC 3MM SNAP-IN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 14.9 OHM datasheet.pdf
RES 138.5 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf