API Delevan S0402-56NH3C
S0402-56NH3C picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NH3C
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NH3C.pdf
Availability of S0402-56NH3C
QUANTITY
S0402-56NH3C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NH3C
Internal Part NumberEIS-S0402-56NH3C
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NH3C
Related LinksS0402-, S0402-56NH3C Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NH3C Details Description
Related parts for S0402-56NH3C
IC OPAMP GP 75MHZ 8DIP datasheet.pdf
FRAME CABLE INLET 24/5 GROMMETS datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 2% 3/4W 1206 datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf