API Delevan S0402-68NF2C
S0402-68NF2C picture photo
Mfg. Part Number
S0402-68NF2C
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Datasheet Download
S0402-68NF2C.pdf
Availability of S0402-68NF2C
QUANTITY
S0402-68NF2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-68NF2C
Internal Part NumberEIS-S0402-68NF2C
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±1%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-68NF2C
Related LinksS0402-, S0402-68NF2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-68NF2C Details Description
Related parts for S0402-68NF2C
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES MO 1W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 10MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 19POS datasheet.pdf
FIXED IND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf