API Delevan S0402-68NG2E
S0402-68NG2E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-68NG2E
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Datasheet Download
S0402-68NG2E.pdf
Availability of S0402-68NG2E
QUANTITY
S0402-68NG2E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-68NG2E
Internal Part NumberEIS-S0402-68NG2E
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-68NG2E
Related LinksS0402-, S0402-68NG2E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-68NG2E Details Description
Related parts for S0402-68NG2E
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SLIC VOICE ACCESS VQFN-48 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONN 2.92MM JACK STR SOLDER datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 12A 4.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V SOT227 datasheet.pdf