API Delevan S0402-68NH1E
S0402-68NH1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-68NH1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Datasheet Download
S0402-68NH1E.pdf
Availability of S0402-68NH1E
QUANTITY
S0402-68NH1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-68NH1E
Internal Part NumberEIS-S0402-68NH1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-68NH1E
Related LinksS0402-, S0402-68NH1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-68NH1E Details Description
Related parts for S0402-68NH1E
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/03/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC CNIC2 CLIP CID CIDCW 24SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 35A 6V datasheet.pdf