API Delevan S0402-6N8J2E
S0402-6N8J2E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-6N8J2E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
S0402-6N8J2E.pdf
Availability of S0402-6N8J2E
QUANTITY
S0402-6N8J2E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-6N8J2E
Internal Part NumberEIS-S0402-6N8J2E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-6N8J2E
Related LinksS0402-, S0402-6N8J2E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-6N8J2E Details Description
Related parts for S0402-6N8J2E
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
MINI B 32 POS MALE PC ROW A+B datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO213AA datasheet.pdf