API Delevan S0402-8N2G1E
S0402-8N2G1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-8N2G1E
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
Datasheet Download
S0402-8N2G1E.pdf
Availability of S0402-8N2G1E
QUANTITY
S0402-8N2G1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-8N2G1E
Internal Part NumberEIS-S0402-8N2G1E
Material - CoreAlumina
Inductance8.2nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-8N2G1E
Related LinksS0402-, S0402-8N2G1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-8N2G1E Details Description
Related parts for S0402-8N2G1E
FUSE PTC 0.05A 30V RESET SMD T/R datasheet.pdf