API Delevan S0402-8N2G2
S0402-8N2G2 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-8N2G2
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
Datasheet Download
S0402-8N2G2.pdf
Availability of S0402-8N2G2
QUANTITY
S0402-8N2G2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-8N2G2
Internal Part NumberEIS-S0402-8N2G2
Material - CoreAlumina
Inductance8.2nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-8N2G2
Related LinksS0402, S0402-8N2G2 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-8N2G2 Details Description
Related parts for S0402-8N2G2
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
HMIK HOLDER MALE IDC BELLOWS datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPT ASSY PG21 datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 24PORT 324BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf