API Delevan S0402-8N2J1
S0402-8N2J1 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-8N2J1
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
Datasheet Download
S0402-8N2J1.pdf
Availability of S0402-8N2J1
QUANTITY
S0402-8N2J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-8N2J1
Internal Part NumberEIS-S0402-8N2J1
Material - CoreAlumina
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-8N2J1
Related LinksS0402, S0402-8N2J1 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-8N2J1 Details Description
Related parts for S0402-8N2J1
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR PF datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADP2125B datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 680UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.5A 130 MOHM TH datasheet.pdf