API Delevan S0402-8N2J1B
S0402-8N2J1B picture photo
Mfg. Part Number
S0402-8N2J1B
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
Datasheet Download
S0402-8N2J1B.pdf
Availability of S0402-8N2J1B
QUANTITY
S0402-8N2J1B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-8N2J1B
Internal Part NumberEIS-S0402-8N2J1B
Material - CoreAlumina
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-8N2J1B
Related LinksS0402-, S0402-8N2J1B Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-8N2J1B Details Description
Related parts for S0402-8N2J1B
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 3.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.5A 17.2 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIG/ANALOG 4 PWM/SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf