API Delevan S0603-101NF2C
S0603-101NF2C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-101NF2C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM
Datasheet Download
S0603-101NF2C.pdf
Availability of S0603-101NF2C
QUANTITY
S0603-101NF2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-101NF2C
Internal Part NumberEIS-S0603-101NF2C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance100nH
Tolerance±1%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-101NF2C
Related LinksS0603-, S0603-101NF2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-101NF2C Details Description
Related parts for S0603-101NF2C
FIXED IND 82UH 1.14A 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 12NS 128QFP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA GRN, YLW WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf