API Delevan S0603-101NF2S
S0603-101NF2S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-101NF2S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM
Datasheet Download
S0603-101NF2S.pdf
Availability of S0603-101NF2S
QUANTITY
S0603-101NF2S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-101NF2S
Internal Part NumberEIS-S0603-101NF2S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance100nH
Tolerance±1%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-101NF2S
Related LinksS0603-, S0603-101NF2S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-101NF2S Details Description
Related parts for S0603-101NF2S
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
XFRMR CURR SNSE 10.4MH 1:125 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 5" DIA datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 20POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 223POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 610MA 750 MOHM datasheet.pdf