API Delevan S0603-101NH1B
S0603-101NH1B picture photo
Mfg. Part Number
S0603-101NH1B
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM
Datasheet Download
S0603-101NH1B.pdf
Availability of S0603-101NH1B
QUANTITY
S0603-101NH1B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-101NH1B
Internal Part NumberEIS-S0603-101NH1B
Material - CoreAlumina
Inductance100nH
Tolerance±3%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-101NH1B
Related LinksS0603-, S0603-101NH1B Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-101NH1B Details Description
Related parts for S0603-101NH1B
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 130MA 600 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HDM BP GP B ST2.0 30 SAU GF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 998 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf