API Delevan S0603-101NJ3C
S0603-101NJ3C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-101NJ3C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM
Datasheet Download
S0603-101NJ3C.pdf
Availability of S0603-101NJ3C
QUANTITY
S0603-101NJ3C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-101NJ3C
Internal Part NumberEIS-S0603-101NJ3C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-101NJ3C
Related LinksS0603-, S0603-101NJ3C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-101NJ3C Details Description
Related parts for S0603-101NJ3C
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR BQ24721 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP DL 10MSOP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN 4POS FEMALE RCPT STR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP 15AU datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf