API Delevan S0603-151NG1C
S0603-151NG1C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-151NG1C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM
Datasheet Download
S0603-151NG1C.pdf
Availability of S0603-151NG1C
QUANTITY
S0603-151NG1C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-151NG1C
Internal Part NumberEIS-S0603-151NG1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance150nH
Tolerance±2%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)980 mOhm Max
Q @ Freq29 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-151NG1C
Related LinksS0603-, S0603-151NG1C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-151NG1C Details Description
Related parts for S0603-151NG1C
RES 330K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE ADAPT KIT FOR PRO BEAM JR datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09K OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C P 18" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 1PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO220AC datasheet.pdf