API Delevan S0603-271NJ3E
S0603-271NJ3E picture photo
Mfg. Part Number
S0603-271NJ3E
Brief Description
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM
Datasheet Download
S0603-271NJ3E.pdf
Availability of S0603-271NJ3E
QUANTITY
S0603-271NJ3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-271NJ3E
Internal Part NumberEIS-S0603-271NJ3E
Material - CoreAlumina
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-271NJ3E
Related LinksS0603-, S0603-271NJ3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-271NJ3E Details Description
Related parts for S0603-271NJ3E
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 787 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
PROCESS METER 0-50MA/0-10VDC LCD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf