API Delevan S0603-33NH2C
S0603-33NH2C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-33NH2C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
S0603-33NH2C.pdf
Availability of S0603-33NH2C
QUANTITY
S0603-33NH2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-33NH2C
Internal Part NumberEIS-S0603-33NH2C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance33nH
Tolerance±3%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq37 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-33NH2C
Related LinksS0603-, S0603-33NH2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-33NH2C Details Description
Related parts for S0603-33NH2C
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 120VAC TERM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 6A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf