API Delevan S0603-3N3F2S
S0603-3N3F2S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-3N3F2S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM
Datasheet Download
S0603-3N3F2S.pdf
Availability of S0603-3N3F2S
QUANTITY
S0603-3N3F2S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-3N3F2S
Internal Part NumberEIS-S0603-3N3F2S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance3.3nH
Tolerance±1%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-3N3F2S
Related LinksS0603-, S0603-3N3F2S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-3N3F2S Details Description
Related parts for S0603-3N3F2S
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 14-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SYNC BATT PACK CHARGER 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf