API Delevan S0603-3N3J1S
S0603-3N3J1S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-3N3J1S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM
Datasheet Download
S0603-3N3J1S.pdf
Availability of S0603-3N3J1S
QUANTITY
S0603-3N3J1S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-3N3J1S
Internal Part NumberEIS-S0603-3N3J1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance3.3nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-3N3J1S
Related LinksS0603-, S0603-3N3J1S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-3N3J1S Details Description
Related parts for S0603-3N3J1S
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 1% 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf