API Delevan S0603-47NG3
S0603-47NG3 picture photo
Mfg. Part Number
S0603-47NG3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM
Datasheet Download
S0603-47NG3.pdf
Availability of S0603-47NG3
QUANTITY
S0603-47NG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-47NG3
Internal Part NumberEIS-S0603-47NG3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance47nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-47NG3
Related LinksS0603, S0603-47NG3 Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-47NG3 Details Description
Related parts for S0603-47NG3
TVS DIODE 17VWM 28.98VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf