API Delevan S0603-56NF2C
S0603-56NF2C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-56NF2C
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM
Datasheet Download
S0603-56NF2C.pdf
Availability of S0603-56NF2C
QUANTITY
S0603-56NF2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-56NF2C
Internal Part NumberEIS-S0603-56NF2C
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±1%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-56NF2C
Related LinksS0603-, S0603-56NF2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-56NF2C Details Description
Related parts for S0603-56NF2C
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AA datasheet.pdf
E-J MK-II(+) 16P CAP DBL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD BIPOLAR HALL SENSOR CLICK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6.2A 51.8 MOHM datasheet.pdf