API Delevan S0603-5N6F3C
S0603-5N6F3C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-5N6F3C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
Datasheet Download
S0603-5N6F3C.pdf
Availability of S0603-5N6F3C
QUANTITY
S0603-5N6F3C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-5N6F3C
Internal Part NumberEIS-S0603-5N6F3C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance5.6nH
Tolerance±1%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-5N6F3C
Related LinksS0603-, S0603-5N6F3C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-5N6F3C Details Description
Related parts for S0603-5N6F3C
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN JACK 3COND R/A RED W/COVER datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf