API Delevan S0603-5N6J1E
S0603-5N6J1E picture photo
Mfg. Part Number
S0603-5N6J1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
Datasheet Download
S0603-5N6J1E.pdf
Availability of S0603-5N6J1E
QUANTITY
S0603-5N6J1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-5N6J1E
Internal Part NumberEIS-S0603-5N6J1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-5N6J1E
Related LinksS0603-, S0603-5N6J1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-5N6J1E Details Description
Related parts for S0603-5N6J1E
RECEPTACLE W/PIN INSERT (6 CON) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM NPN-NC SHIELDED datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DIFF SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 5A DIE datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf