API Delevan S0603-5N6J1E
S0603-5N6J1E picture photo
Mfg. Part Number
S0603-5N6J1E
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
Datasheet Download
S0603-5N6J1E.pdf
Availability of S0603-5N6J1E
QUANTITY
S0603-5N6J1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-5N6J1E
Internal Part NumberEIS-S0603-5N6J1E
Material - CoreAlumina
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-5N6J1E
Related LinksS0603-, S0603-5N6J1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-5N6J1E Details Description
Related parts for S0603-5N6J1E
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27 OHM 16SOIC datasheet.pdf
INDICATOR PB RECT SILVER SLD LUG datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf