API Delevan S0603-68NG2S
S0603-68NG2S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-68NG2S
Brief Description
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM
Datasheet Download
S0603-68NG2S.pdf
Availability of S0603-68NG2S
QUANTITY
S0603-68NG2S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-68NG2S
Internal Part NumberEIS-S0603-68NG2S
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-68NG2S
Related LinksS0603-, S0603-68NG2S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-68NG2S Details Description
Related parts for S0603-68NG2S
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 460MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
SW ROTRY SP 200MA 0.5" SLDR LUG datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 32TQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf