API Delevan S0603-68NJ2C
S0603-68NJ2C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-68NJ2C
Brief Description
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM
Datasheet Download
S0603-68NJ2C.pdf
Availability of S0603-68NJ2C
QUANTITY
S0603-68NJ2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-68NJ2C
Internal Part NumberEIS-S0603-68NJ2C
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-68NJ2C
Related LinksS0603-, S0603-68NJ2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-68NJ2C Details Description
Related parts for S0603-68NJ2C
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 56.8KHZ datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 350V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP MAN/AUTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 10M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf