API Delevan S0603-68NJ3S
S0603-68NJ3S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-68NJ3S
Brief Description
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM
Datasheet Download
S0603-68NJ3S.pdf
Availability of S0603-68NJ3S
QUANTITY
S0603-68NJ3S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-68NJ3S
Internal Part NumberEIS-S0603-68NJ3S
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-68NJ3S
Related LinksS0603-, S0603-68NJ3S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-68NJ3S Details Description
Related parts for S0603-68NJ3S
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 800PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 7POS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 40 CONTAC datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 24 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf