| Internal Part Number | EIS-S07K115GS2 | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 162V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 180V | |
| Varistor Voltage (Max) | 198V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 115VAC | |
| Maximum DC Volts | 150VDC | |
| Energy | 8.4J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | S07K115GS2 | |
| Related Links | S07K1, S07K115GS2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor | |
 | RFCCMASTER | LED SUPPLY CC AC/DC 3-24V 350MA | datasheet.pdf | |