| Internal Part Number | EIS-S07K30GS2 | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 42.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 47V | |
| Varistor Voltage (Max) | 51.7V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 30VAC | |
| Maximum DC Volts | 38VDC | |
| Energy | 2.0J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |