API Delevan S1008-151G
S1008-151G picture photo
Mfg. Part Number
S1008-151G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM
Datasheet Download
S1008-151G.pdf
Availability of S1008-151G
QUANTITY
S1008-151G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-151G
Internal Part NumberEIS-S1008-151G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150nH
Tolerance±2%
Current Rating1.015A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant353MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-151G
Related LinksS1008, S1008-151G Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-151G Details Description
Related parts for S1008-151G
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
BLANKING PLUG LARGE HDC BTG GREY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
JOYSTICK W/ PB ALL 3V I2C SEALED datasheet.pdf
45 DEGREE SPRING CAGE, 3.5MM, GR datasheet.pdf