API Delevan S1008-271J
S1008-271J picture photo
Mfg. Part Number
S1008-271J
Brief Description
FIXED IND 270NH 900MA 140 MOHM
Datasheet Download
S1008-271J.pdf
Availability of S1008-271J
QUANTITY
S1008-271J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-271J
Internal Part NumberEIS-S1008-271J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant308MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-271J
Related LinksS1008, S1008-271J Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-271J Details Description
Related parts for S1008-271J
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW SPEED UP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 18V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO216 datasheet.pdf