API Delevan S1008-473J
S1008-473J picture photo
Mfg. Part Number
S1008-473J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 110MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
S1008-473J.pdf
Availability of S1008-473J
QUANTITY
S1008-473J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-473J
Internal Part NumberEIS-S1008-473J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-473J
Related LinksS1008, S1008-473J Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-473J Details Description
Related parts for S1008-473J
CAP CER 0.55PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
THERMAL NON-SILICONE PUTTY 20LB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf