API Delevan S1008-473J
S1008-473J picture photo
Mfg. Part Number
S1008-473J
Brief Description
FIXED IND 47UH 110MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
S1008-473J.pdf
Availability of S1008-473J
QUANTITY
S1008-473J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-473J
Internal Part NumberEIS-S1008-473J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-473J
Related LinksS1008, S1008-473J Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-473J Details Description
Related parts for S1008-473J
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CAP FOR .00. RCPT IP50 datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf