API Delevan S1008-911H
S1008-911H picture photo
Mfg. Part Number
S1008-911H
Brief Description
FIXED IND 910NH 685MA 240 MOHM
Datasheet Download
S1008-911H.pdf
Availability of S1008-911H
QUANTITY
S1008-911H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-911H
Internal Part NumberEIS-S1008-911H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
Material - CoreFerrite
Inductance910nH
Tolerance±3%
Current Rating685mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-911H
Related LinksS1008, S1008-911H Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-911H Details Description
Related parts for S1008-911H
RES 200 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20QFN datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 9.3NH 1.4A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf