API Delevan S1008-911K
S1008-911K picture photo
Mfg. Part Number
S1008-911K
Brief Description
FIXED IND 910NH 685MA 240 MOHM
Datasheet Download
S1008-911K.pdf
Availability of S1008-911K
QUANTITY
S1008-911K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-911K
Internal Part NumberEIS-S1008-911K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
Material - CoreFerrite
Inductance910nH
Tolerance±10%
Current Rating685mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-911K
Related LinksS1008, S1008-911K Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-911K Details Description
Related parts for S1008-911K
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
KIT EVAL COM-ANTENNA AMPLIFIER datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 200V GBPCW datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD SKT STR SGL END datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf