API Delevan S1008R-272H
S1008R-272H picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-272H
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 365MA 850 MOHM
Datasheet Download
S1008R-272H.pdf
Availability of S1008R-272H
QUANTITY
S1008R-272H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-272H
Internal Part NumberEIS-S1008R-272H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±3%
Current Rating365mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-272H
Related LinksS1008, S1008R-272H Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-272H Details Description
Related parts for S1008R-272H
CONN RECEPT 70POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 200MM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf