API Delevan S1008R-391G
S1008R-391G picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-391G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 840MA 160 MOHM
Datasheet Download
S1008R-391G.pdf
Availability of S1008R-391G
QUANTITY
S1008R-391G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-391G
Internal Part NumberEIS-S1008R-391G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±2%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant278MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-391G
Related LinksS1008, S1008R-391G Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-391G Details Description
Related parts for S1008R-391G
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN 28 POS INTER CLIP POLY BG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT SERVO MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf