Vishay/BCcomponents S101K25X7RN63J5R
S101K25X7RN63J5R picture photo
Mfg. Part Number
S101K25X7RN63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S101K25X7RN63J5R.pdf
Availability of S101K25X7RN63J5R
QUANTITY
S101K25X7RN63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S101K25X7RN63J5R
Internal Part NumberEIS-S101K25X7RN63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S101K25X7RN63J5R
Related LinksS101K25X, S101K25X7RN63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S101K25X7RN63J5R Details Description
Related parts for S101K25X7RN63J5R
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
OPT SENSOR BUNDLE W/ROUND LENS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf