Vishay/BCcomponents S101K25X7RN6TJ5R
S101K25X7RN6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S101K25X7RN6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S101K25X7RN6TJ5R.pdf
Availability of S101K25X7RN6TJ5R
QUANTITY
S101K25X7RN6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S101K25X7RN6TJ5R
Internal Part NumberEIS-S101K25X7RN6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S101K25X7RN6TJ5R
Related LinksS101K25X, S101K25X7RN6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S101K25X7RN6TJ5R Details Description
Related parts for S101K25X7RN6TJ5R
IC DAC 20BIT BICMOS 20SO datasheet.pdf
JUMPER QL3 FOR SAK70 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 32QFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
60702A102 BARREL FORM PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf