Vishay/BCcomponents S102K33X7RN6TJ5R
S102K33X7RN6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S102K33X7RN6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S102K33X7RN6TJ5R.pdf
Availability of S102K33X7RN6TJ5R
QUANTITY
S102K33X7RN6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S102K33X7RN6TJ5R
Internal Part NumberEIS-S102K33X7RN6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S102K33X7RN6TJ5R
Related LinksS102K33X, S102K33X7RN6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S102K33X7RN6TJ5R Details Description
Related parts for S102K33X7RN6TJ5R
IC COMP TINY LOW VOLT SC-70-5 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER/VOLT I/O 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
PCB PROBE SWITCH VERTICAL SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf