Vishay/BCcomponents S102K39X7RP6TK5R
S102K39X7RP6TK5R picture photo
Mfg. Part Number
S102K39X7RP6TK5R
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S102K39X7RP6TK5R.pdf
Availability of S102K39X7RP6TK5R
QUANTITY
S102K39X7RP6TK5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S102K39X7RP6TK5R
Internal Part NumberEIS-S102K39X7RP6TK5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S102K39X7RP6TK5R
Related LinksS102K39X, S102K39X7RP6TK5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S102K39X7RP6TK5R Details Description
Related parts for S102K39X7RP6TK5R
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
78K0 KX1 IECUBE 44 LQFP T-TYPE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.7A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf