EPCOS (TDK) S10K14AUTO
S10K14AUTO picture photo
Mfg. Part Number
S10K14AUTO
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 19.8V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K14AUTO.pdf
Availability of S10K14AUTO
QUANTITY
S10K14AUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K14AUTO
Internal Part NumberEIS-S10K14AUTO
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
PCN Design/SpecificationCu wire for disk varistor 27/Mar/2009
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)19.8V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24.2V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts16VDC
Energy2.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K14AUTO
Related LinksS10K1, S10K14AUTO Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K14AUTO Details Description
Related parts for S10K14AUTO
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 15A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
5264-04 DYED IN BLACK 526404BL datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 M GROM CRIMP G50 CAD datasheet.pdf
ADAPTER 1.0/2.3 PLG-BNC JCK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf