EPCOS (TDK) S10K150E2
S10K150E2 picture photo
Mfg. Part Number
S10K150E2
Brief Description
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
S10K150E2.pdf
Availability of S10K150E2
QUANTITY
S10K150E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K150E2
Internal Part NumberEIS-S10K150E2
Circuit Protection Offering
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K150E2
Related LinksS10K, S10K150E2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K150E2 Details Description
Related parts for S10K150E2
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 2MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
SGE-245-2-3120 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
LJT 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
GT 31C 1#4 2#8 14#12 14#16 PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 datasheet.pdf