EPCOS (TDK) S10K300E2K1
S10K300E2K1 picture photo
Mfg. Part Number
S10K300E2K1
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
S10K300E2K1.pdf
Availability of S10K300E2K1
QUANTITY
S10K300E2K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K300E2K1
Internal Part NumberEIS-S10K300E2K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy65J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K300E2K1
Related LinksS10K3, S10K300E2K1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K300E2K1 Details Description
Related parts for S10K300E2K1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 100-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 800V TO-93 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
MARKER CARD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 2A 76BGA datasheet.pdf