EPCOS (TDK) S10K300G5S5
S10K300G5S5 picture photo
Mfg. Part Number
S10K300G5S5
Brief Description
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
S10K300G5S5.pdf
Availability of S10K300G5S5
QUANTITY
S10K300G5S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K300G5S5
Internal Part NumberEIS-S10K300G5S5
Circuit Protection Offering
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy47J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K300G5S5
Related LinksS10K3, S10K300G5S5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K300G5S5 Details Description
Related parts for S10K300G5S5
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf